Musik för de minsta

Barnrytmik är en sång- och lekstund med dans, bus och tittut, där sångerna är anpassade till barnens förmåga och utveckling. Vi sjunger välbekanta barnvisor och ramsor, samtidigt som vi utökar repertoaren med nya sånger. Efteråt blir det fika, med lek och tillfälle till vuxensnack.

I höst utökar vi med två nya grupper – Musiklekis i Andrum och Barnrytmik i Änglagaraget!

Musiklekis     
Vi leker tillsammans med rösten, kroppen och olika rytminstrument. Barnen får bekanta sig med musikens underbara värld genom både nyare och välkända barnsånger. Musiklekis gynnar barnets språkliga, motoriska och sociala utveckling samt förbereder barnen på ett naturligt sätt för körsång. Vi avslutar med fruktstund.
Ålder: 4-5 år. Start tisdag 26 september
Plats: Andrum, Mörby centrum
Tid: Tisdagar kl. 15-15.45 med start 28 september. Tio tillfällen med uppehåll för höstlov vecka 44.
Avgift: 200 kr/termin.

Barnrytmik   
Barnen ansluter till fika i gruppen barnrytmik kl. 14.45 och egna sångstunden börjar 15.00.
Ålder: ca 2-4 år
Plats: Änglagaraget, Djursholms församlingsgård.
Tid: Onsdagar kl. 14.45-15.30, 10 tillfällen med start den 27 september och uppehåll för höstlov vecka 44.

Höstens barnrytmik, babysång med lunch och spädbarnsmassage.

Foto: Magnus Aronson_ikon